Doğal Cilt Toniği

by

Merhaba Hanımlar,

Hiç şüphesiz kusursuz bir cildin en önemli adımı onu iyi temizlemekten geçiyor. Cilt tipine uygun olan bir temizleme ürünü ile yıkanan yüz, ardından tonikle silinir ve son olarak da nemlendirici uygulaması ile günlük bakım ritüeli sonlandırılır. Peki, bu ritüelde 2. aşamada yer alan tonik ne işe yarar?

Bu yazımda tonik ne işe yarar, nasıl kullanılır, nasıl seçilmelidir ve evde %100 doğal tonik nasıl hazırlanır gibi önemli konuların altını çizmeye çalıştım.

 

 • Tonik Gözenekleri Küçültür
  Bir pamuğa uygulanan az miktardaki tonikle yüzünüzü silmek cildinizi yağdan arındırır ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.
 • Cildinizin PH Seviyesini Dengeler
  Cildimiz doğal olarak asidiktir ve PH dengesi 5 ile 6 arasındadır. Cildimizi yıkadıktan sonra ise sabunun alkalik yapısı sebebiyle, PH dengesi bozulur. Bu durumda ise cilt dengeyi geri kazanmak için normalden fazla çalışma ihtiyacı duyar ve bu da yağlanmaya yol açabilir. Ancak, tonik kullanımı dengenin hızlı bir şekilde tekrar sağlanmasına yardımcı olur ve cildin fazla yağlanmasının önüne geçilmiş olur.
 • Bir Koruma Tabakası Oluşturur
  Tonik kullanımı gözeneklerin kapanmasına ve hücre boşluklarının daralmasına yardımcı olarak, kirliliklerin ve çevresel atıkların cilde yayılmasını azaltır.
 • Tonik Cilde Nem Kazandırır
  Bazı toniklerin nemlendirme özelliği vardır ve nemin ciltte tutulmasına yardımcı olurlar.
 • Cildi Tazeler
  Tonik cildinizdeki yağın ve kirin temizlenmesini sağlayarak cildinize tazelik kazandırır.

Sizler de benim gibi kozmetik firmalarının ardı ardına piyasaya sürdüğü kimyasal içerikli toniklerden memnun değilseniz, evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı, ekonomik ve asla kimyasal madde içermeyen doğal bir tonik tarifi vermek istiyorum sizlere,

%100 Doğal Gül Suyu ve sade soda doğal, cilde iyi gelen kolayca edinebileceğiniz tonikler arasındadır. Ben de sadece gül suyunu severek kullananlardan biriydim ta ki çay ağacı yağını keşfedene kadar. Damıtılarak hazırlanmış %100 doğal çay ağacı yağı tek başına çok yoğun kıvamlı mucizevi bir ürün.

 

 

Alternatif tıpta da yara ve sivilce tedavileri için kullanıldığını öğrendiğim çay ağacı yağını ben, gül suyu ile karıştırarak kullanmayı tercih ediyorum. Gün sonunda temizlediğim cildime bir pamuk yardımı ile yedirdiğim karışımın cildimi sıkılaştırdığını, gözeneklerimi gözle görülür biçimde küçülttüğünü, siyah noktaları temizlediğini ve gün içerisinde yağlanmaya bağlı cildimde oluşan parlamayı ortadan kaldırdığını gözlemledim.

Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin satıldığı bazı mağazalarda da özel olarak üretilen çay ağacı toniği, çay ağacı özlü bakım seti gibi ürünlerin satıldığını gördüm. Ama o ürünlerin az da olsa kimyasal madde içerdiklerine inandığımdan kendi toniğimi kendim yapmaya karar verdim.

 

 

Bu toniği kullanıp memnun kalanların ya da memnun olmayanların deneyimlerini bizimle paylaşmasını çok isterim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Takipte kalın…