RAMAZAN ALIŞVERİŞİ

by

Merhaba Hanımlar,

Sıcacık pideler, kalabalık sofralar, çeşit çeşit iftariyelikler ve güllaç… Nihayet Ramazan geldi, sofralarımız şenlendi.   11 Ayın Sultanı ramazanda farz ibadetini yerine getirmek için oruç tutan kişilerin günlük beslenme ve öğün  sayısı değişiverir. Günlük üç öğün olarak şartlandığımız beslenme düzenimiz ikiye düşerken tükettiğimiz besinlerin sağlıklı olup olmamasına ya da gündüz bastıran o açlık hissimizi öteleyebilecek besinleri tercih etmeye çok önem vermiyoruz.

Dengesiz ve yüksek kalorili, katkı maddeli besinlerin tüketimi de Ramazan ayında alınan kiloları beraberinde getiriyor maalesef. Ben Ramazan ayında yaptığım alışverişim esnasında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak için hazırladım bu postu. İçeriğini ve faydalarını sorup öğrenmeden alışveriş yapmadığımı daha önce hazırladığım “Organik Besleniyoruz.”  yazımda paylaşmıştım sizlerle. Alışverişlerimin uğrak adresi Gönenli Peynircimm’den edindiğim bilgileri aldığım ürünleri yazının devamında inceleyebilirsiniz.

 

1.PROBİYOTİK YAYIK AYRANI

“Tereyağı yapıldıktan sonra kalan sıvıya probiyotik ayran deniliyor. Bu şekilde doğal olarak elde edilmişse probiyotik içermektedir. Marketlerde satılanlar her ne kadar üzerinde probiyotik yazsa da doğal ayran değildir.” diyor şarküteri sahibi beyefendi.

1 lt. : 9.75 TL

Bu arada Probiyotik beslenme nedir? Neden önemlidir? sorularının cevabını da vermiş olalım;

Probiyotikler bağırsaklarda bulunan canlı mikroorganizmalar olup, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını artırmaya ve zararlı bakterilerin sayısını azaltmaya yardımcı olurlar. Yani bağırsaklarda zararlı bakteriler olduğu gibi vücuda faydalı olan bakteriler de vardır. Ve bu yararlı bakterilerin sayısının azalması bağırsak sorunları yaşamanıza neden olur. İşte probiyotikler sağlıklı bir bağırsak sistemi için faydalıdır ve sayıca dengede olması gerekmektedir.

 • Probiyotikler depresyonu hafifletmede ve obeziteyi önlemede faydalıdırlar.
 • Sindirim sisteminin iyi işlemesinde,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede,
 • Alerjileri önlemede,
 • Kadınlarda vajina sağlığında (vajinal mantar enfeksiyonunu önleme)
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemede önemli rol alırlar.

 

2.PROBİYOTİK YOĞURT

Yine bağışıklık sistemi için çok faydalı olduğunu öğrendiğim içerisinde faydalı bakterileri barındıran bu probiyotik yoğurdun Türkiye’de bir ilk olduğunu söylediler. Zaten “Yayık Ağası” markasına ait ürünlerin tamamının doğal ve probiyotik olmasına çok önem veriliyormuş. Bu markaya ait ürünleri bulduğunuzda gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

750 gr. : 14.50 TL

3.YAYIK TEREYAĞI

Tereyağı içinde en çok hile ve katkı maddesi olan ürünlerden bir tanesi. Gerçi hangisi değil ki, hileli ve katkı maddeli hazır market ürünleri yüzünden biz de en doğalını arayıp bulmaya yöneliyoruz. Gerçek tereyağı yoğurttan elde edilen yayık tereyağıdır. Marketlerde tereyağı diye satılan yağlar ise süt kreması yani süt yağıdır ve neredeyse tamamı katkı maddeleri ile doludur.
Tereyağında, kremada ne katkı maddesi olacak diye düşünenler olabilir aranızda. İnanın internet üzerinden katkı maddelerinin satıldığı web sitelerini görene kadar ben de bu kadarına ihtimal vermiyordum. Çeşitli aromalar ile istenilen tereyağını elde etmenin mümkün olduğu günümüzde ya her şeyimizi evimizde kendimiz yapacağız ya da çok iyi araştırıp gerçekten doğal ve organik olana ulaşacağız.

Yayık Ağası’na ait bu tereyağı için bildiğim 28 litre ayrandan sadece 1 kilo yağın elde edilebildiği. 

4.FİLİSTİN (KUDÜS) HURMASI

Bilim insanları hurmanın insanlığın son zamanlardaki en büyük rahatsızlığı olan stres ve gerginliği giderici etkisi olduğunu ve buna karşı hurmanın faydalı olduğunu belirtiyorlar.

 • Kansızlığa iyi gelmektedir.
 • İskelet sistemini güçlendirmede ve kemik rahatsızlıklarında olumlu etkileri vardır.
 • Görme gücünü artırır, dişlerin güçlü ve yapısının sağlam olmasını sağlar.
 • Diğer meyvelere göre protein olarak yüksek bir değer taşıması sayesinde vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur. Hücreleri yenileyici ve vücut sıvısını dengelemesinden dolayı düzenli olarak kullanımı tüm metabolizma için büyük önem taşır. Özellikle et tüketemeyen kişiler için vücuttaki protein ihtiyacını karşılamada en uygun seçim Kudüs hurmasıdır.

1 kg. :58 TL

5.ÖRENAĞASI BAL-POLEN ve PROPOLİS KARIŞIMLARI

 

 • Örenağası markasına ait Bal-Polen karışımı özellikle emziren annelere süt artırıcı olarak önerilmektedir.
  Fiyatı :250 TL
 • Yine aynı markaya ait Bal-Polen-Propolis karışımlı ürünü herkes kullanabilir. Kanserojen hücreleri yok ettiği ve metabolizmayı hızlandırdığı söyleniyor.
  Fiyatı: 350 TL

 

 

6.SOKA

İçerisinde Makedon biberi olan Sırbistan’dan ithal kahvaltılık sos. Farklı lezzetleri ve özellikle benim gibi sosları sevenlere mutlaka tavsiye ediyorum.

 

7.IZGARA YEŞİL ZEYTİN

 Çekirdeği çıkarılmış ve mangalda kızartılmış eşsiz bir lezzet. Mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ediyorum.

1 kg. : 38.75 TL

 

 

Umarım yazdıklarımı keyifle okumuşsunuzdur. Herkesin ramazanı hayıra, huzura, bereket ve mutluluğa vesile olsun inşallah.

 

Takipte kalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Responses

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *