Saç Bakımında Mucize: Soğan Kürü

by

Merhaba Hanımlar,

Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan soğanın saç bakımında da mucize sayılabilecek sonuçlar doğurduğunu biliyor muydunuz? Ben de internet üzerinden yaptığım uzun araştırmalar sonucunda bu doğal kürü uygulamaya karar verdim ve elde ettiğim sonucu ve yöntemini siz değerli takipçilerimle de paylaşmak zorunda hissettim kendimi.

Çoğunuz saç dökülmesi probleminin çözümünde soğan suyunun kullanıldığını ve etkili sonuçlar elde edildiğini duymuşsunuzdur. Soğan suyunun saça faydası sadece saç dökülmesini önlemekle sınırlı değil. Ayrıca saç köklerini güçlendirip, saç derisi problemlerini tedavi ederek saçların hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Okuduğum bir makalede saçın dışı keratinle kaplı saça gücünü veren proteinlerden oluştuğu yazılıydı. Saçın yapısında ayrıca bol miktarda kükürt bulunur. Saç dökülmesi ise kükürt eksikliği ile doğru orantılı ortaya çıkan sevimsiz bir durumdur. Soğanda bulunan ve kükürtün cilt tarafından emilebilen bunun sonucunda saçtaki keratin üretimini uyaran maddeler bulunmaktadır. Soğan kürünün saçı daha parlak ve sağlıklı göstermesi, uzamasını sağlaması da bundan kaynaklanmaktadır.

SOĞAN KÜRÜ TARİFİ

Malzemeler:

  • 1 büyük soğan
  • Blender, robot veya rende
  • Süzgeç

Soğanın kahverengi kabuklarını soyup güzelce yıkadıktan sonra küçük dilimler halinde blenderdan veya robottan geçirip püre haline getirin. Elde edilen soğan püresini süzgeçte ya da temiz bir tülbentte süzüp suyunu çıkarın. Önce saç kökleri ile kafa derisine sonra saç uçlarınıza doğru uygulayın. 30-40 dakika bekledikten sonra once su ile yıkayın. Daha sonra şampuanlayıp tekrar durulayın.

SOĞAN SUYU TARİFİ

Malzemeler:

  • 1 büyük soğan
  • Tencere
  • Su

Soğanı kabuklarından ayırıp 4-5 parçaya bölün ve tencereye koyun. Üzerini 1 parmak geçecek şekilde su koyun ve soğanlar kendini bırakana kadar kaynatın. Kaynayan suyun içerisinden soğanları alın ve suyunu ile önce saç derinize masaj yaparak uygulamaya başlayın ve tüm saçınıza uygulayın.  Daha sonra saçınızı durulayın.

 

Dilerseniz blender ile soğanın suyunu çıkarabilir ve direk bu şekilde saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Dilerseniz de soğanları kabukları ile birlikte tencerede kaynatarak da elde edeceğiniz suyu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Hangi tarif kolayınıza giderse onu uygulayabilirsiniz.

Ben haftanın iki günü kürü bir günü ise soğan suyunu uyguladım ve sonuçtan çok memnunum. Dilerim sizlerde aldığınız olumlu sonuçları benimle paylaşırsınız.

Hoşça kalın.